Kına Yoğurma ve Minik HediyemKınamız 09.08.2015 akşamı olacaktı. Bu yüzden kınamızı bir gün önce yoğurmak gerekiyormuş. Kına daha iyi tutarmış. Yani büyüklerimiz öyle diyor. Biz de kınayı yoğurmak için hazırlıklara başladık.

kına alırken

Antakyada baharatçılar çarşısı dediğimiz bir yer var. Kayınvalidemle gidip kınamızı burdan aldık. Daha sonra kına gecemiz için lazım olacak eldivenleri mumları ve diğer eşyaları tamamladık. Bunlar kına yoğurmaya giderken kız evine götürülürmüş.

hazırlıklar tamam sayılır :)

Gelelim kına yoğurma aşamasına 🙂 Bizim buralarda kınayı mutlu çifte yoğurturlar. Bu yüzden ben kayınvalidemin yoğurmasını istedim. Her aşamasında sadece onun eli değsin, öyle her kafadan bir ses çıkmasın diye yoğurma işini de bizbize yaptık. Kına gecemizden bir gün önce Naimler bize geldi. Biz bayanlar hemen balkonda kilim açıp hazırlıklara başladık. Zılgıtlar, Dualar eşliğinde kayınvalidem kınamı yoğurdu.

annem, kayın valıdem

Öyle eğlenceli geçti ki anlatamam. Bir taraftan sohbet ediliyor, bir taraftan kınam yoğruluyordu 🙂 yoğurma işi bitince de hep birlikte paketleme yaptık 🙂

20150809_112439

Ben de kınaya gelecek olan kızlara minik bir hediye hazırladım 🙂 Bir keseye üzerinde uğur böceği olan bir kırmızı oje ve yanına kına koydum 🙂

 

İşimiz bitince de bol bol hatıra fotoğrafı çekildik 🙂

kınayı yogurduk,kına malzemelerı

Evettt hepimiz yorulmuş olsak da artık yarına hazırdık 🙂 🙂

 

Sizin oralarda da böyle gelenekleriniz var mı? varsa yorum kısmından paylaşabilirsiniz 🙂

 

SEVGİLER…

ciler recepoglu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir